Wycieczka rowerowa na Bornholm

Wycieczka rowerowa na Bornholm

 WYCIECZKA ROWEROWA NA BORNHOLM

Wycieczka rowerowa na Bornholm? 

Lubisz wycieczki rowerowe?

Szukasz czegoś nowego?

SPRAWDŹ BORNHOLM!!!

Fantastyczne wakacje i zdrowy aktywny wypoczynek na Bornholmie
Jedyne 100 km od Kołobrzegu

Tygodniowy pobyt na Wyspie Bornholm połączony ze zwiedzaniem

TERMINY:

I termin MAJ 2020 r. 
II termin   WRZESIEŃ 2020 r.

 

wycieczka rowerowa na Bornholm koszt za osobę od 1279 zł (w zależności od wariantu domku i od ilości osób w domku)
średnia cena za osobę 1519 zł

Cena zawiera:

 • noclegi w komfortowych domkach letniskowych o różnym standardzie
  (łazienka, lodówka, TV, aneksy kuchenne, Wi-Fi, pościel w cenie)
 • bilety na rejs statkiem JANTAR z Kołobrzegu do Nexo i z Nexo do Kołobrzegu  z rowerem
 • obiad na statku w drodze powrotnej (schabowy, frytki, surówka)
 • dodatkowo opiekę pilota turystycznego podczas trwania wycieczki
 • transport bagaży z portu w Nexo do Campingu pierwszego dnia i ostatniego dnia z Campingu do portu

 

 

Wycieczka rowerowa na Bornholm

Miejsce noclegów:

 

Lyngholt Familiecamping, Borrelyngvej 43, 3770 Allinge

do dyspozycji basen na terenie obiektu, podczas aktywnego wypoczynku i z drugiej strony letnich upałów świetnie ochładza

za  opłatą możesz skorzystać dodatkowo z sauny, strefy masażu, minigolfa czy rowerów elektrycznych

Bornholm jest niepowtarzalny – życie toczy się tutaj swoim tempem

Niezapomniana  wycieczka rowerowa na Bornholm, gdzie linia brzegowa ma zaledwie ok 160 km, a na Wyspie znajdziesz ponad 230 km dobrze oznakowanych ścieżek rowerowych – nie na darmo Bornholm nazywany jest „Rajem dla Rowerzystów”

Mimo iż południowe wybrzeże od północnego dzieli jedyne 40 km, są to całkowicie dwa różne światy. W rezultacie południe słynie z szerokich plaż o drobnym złocistym piasku i płaskiej powierzchni, a z drugiej strony północ to potężne klify skalnych granitowych urwisk gdzie fale morskie wyżłobiły fantazyjne formy. Wspaniałe plaże, a także strome skały, wszystko to sprawia że Bornholm jest prawdziwym magnesem dla turystów, tu podczas pobytu na pewno nie będziesz się nudził.

Lokalizacja:

Co wpływa na korzyść urlopu na Bornholmie? Po pierwsze wyspa położona jest niespełna 100 km od wybrzeża Polski więc często uważamy, że przeważać będzie monotony teren równinny. Jednak Wyspa jest bardzo zróżnicowana terenowo. A ponadto zdecydowanie różni się od reszty Danii, a to za sprawą ciepłego klimatu dzięki któremu na wyspie rosną… FIGI. Innymi słowy klimat środziemnomorski…

Słońca jest tu więcej niż gdziekolwiek indziej w Danii, a każdy ponad wszystko podczas urlopu potrzebuje słonecznej pogody. Zamieszkuje ją jedynie ok. 45 tysięcy mieszkańców. W związku z tym poza okresem letnim nie spotkasz tu tłoku. W rezultacie miejsca dla każdego turysty aż wystarczająco dużo. Jednak podczas najwyższego sezonu corocznie odwiedzana jest przez ok. 600 tys. gości, głównie ze Skandynawii, Polski czy Niemiec, jednak można tam spotkać podróżników z najodleglejszych zakątków Ziemi.

Mieszkańcy Wyspy są niezwykle przychylnie nastawieni do turystyki rowerowej, dodatkowo
życzliwi, przyjaźni, sympatyczni, serdeczni, uprzejmi i gościnni to są faktyczne cechy lokalnej społeczności, która żyje swoim rytmem jakby bez pośpiechu i stresu… Wysoka kultura jazdy kierowców daje turystom poczucie bezpieczeństwa.

Wycieczka rowerowa na Bornholm –  „Majorka Północy”

Dzięki ciepłemu klimatowi, zachwycającym widokom i pięknej scenerii przyciąga artystów, malarzy czy fotografów z całego świata. W konsekwencji rzeźbiarze, projektanci biżuterii, ceramiki, szkła od lat zachwyceni urokami Bornholmu, tworzą na Wyspie interesujące „dzieła sztuki”

Znajdziesz tu otwarte warsztaty i galerie gdzie można między innymi podpatrzeć artystów podczas twórczego procesu. Pracownie malarskie, rzeźbiarskie i stolarskie rozsiane są na całej wyspie a rękodzieła ze szkła, kamienia, bursztynu czy gliny zdobią wiele jej zakątków.

Bornholm słynie również ze smakowitej naturalnej kuchni, na przykład złoty wędzony śledź potrafi zachwycić każdego w międzyczasie rowerowej wędrówki. Miejscowe sery, ekologiczne lody, lokalne słodycze czy piwo kuszą i zniewalają podniebienia wielbicieli i sympatyków zdrowej i smacznej kuchni. Wycieczka rowerowa na Bornholm to również wyprawa kulinarna.
Na zachód od Pedersker znajduje się dostępna przez cały sezon winnica, gdzie można umówić się z jej właścicielem i wziąć udział w winobraniu na początku października.

Bornholm ponadto ma bardzo bogatą historię – usytuowanie sprzyjało napadom średniowiecznych piratów, w rezultacie wielokrotnie atakowana i łupiona ludność (również przez słowiańskich Pomorzan czy Wieletów) szukała schronienia w niespotykanych nigdzie indziej okrągłych rotundowych warownych kościółkach… Podczas wycieczki rowerowej na Bornholm poznasz ciekawą historię templariuszy

Wyspa oferuje mnóstwo atrakcji zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych:

 • Park Rozrywki Joboland – 125 m „szalona rzeka” pojazdy buggy, linowy tor przeszkód, ścianki do wspinaczki, baseny, labirynt…
 • Muzeum Naturbornholm gdzie można spotkać dinozaura czy przeżyć trzęsienie ziemi..
 • Park Motyli i Kraina Tropików – wśród tropikalnych roślin fruwają bajecznie kolorowe, egzotyczne motyle
 • Grobowce i Kurhany z epoki brązu
 • Ryty skalne i pismo runiczne sprzed 3000 lat
 • Ruiny Zamku Hammershus
 • „Święte Skały” – HELLIGDOMSKLIPPERNE
 • Wodospad Dondalen
 • Niesamowite kopalnie granitu
 • Malownicze portowe miasteczka z piękną architekturą

Znajdą tu również coś dla siebie zarówno miłośnicy gry w golfa, wspinaczki, windsurfingu, nurkowania, czy jazdy konnej

Sporą popularnością cieszy się najdłuższy w Danii „Szalony zjazd na linie” poprowadzony nad wodami Opalowego Jeziora rozpoczyna się z wysokości 40 m. Podczas wycieczki rowerowej na Bornholm możliwe rozbudowanie programu o dodatkowe atrakcje

Wróćmy do kwestii „Raju dla Rowerzystów”

Proponowana wycieczka nie wymaga specjalnej olimpijskiej kondycji fizycznej i jest świetnym pomysłem dla osób, chcących połączyć ciekawą przygodę z podróżowaniem rowerem. Na pewno nie będziesz się tu nudzić. Wrzosowiska, kolorowe domki, malownicze okolice oddają niesamowity urok tego miejsca. Wielkim atutem jest oznakowanie i stan nawierzchni rowerowych, asfalt jest tu równy jak stół a wysoka kultura jeżdżących kierowców daje poczucie bezpieczeństwa na publicznych drogach. Ścieżki rowerowe oznakowane są zielonymi tablicami informacyjnymi i nie sposób na nich zabłądzić. Obwodnica Bornholmu ma długość ok 105 km i jest ona również ścieżką rowerową nr 10.

Na zakończenie warto dodać, że w Danii rower jest bardzo popularnym środkiem komunikacji dlatego rowerzyści są tutaj „obdarowani” specjalnym statusem. Rowerzyście bardzo często kierowcy samochodów ustępują pierwszeństwa przejazdu – nawet jeśli nie wynika to z kodeksu o ruchu drogowym.

Wycieczka rowerowa na Bornholm

Plan wycieczki:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 DZIEŃ 30.08.2017 środa / 9.09.2017 sobota

06.00 – Odprawa graniczna, zaokrętowanie na katamaranie „Jantar” (Osoby cierpiące na chorobę morską powinny zabrać awiomarin)
07.00 – wyjście statku z Kołobrzegu do Nexo
11.30 – przybycie do Nexo
11.45 – przekazanie bagaży obsłudze campingu
12.00 – START
TRASA: Nexo – Arsdale – Svaneke – Gudhjem – Tejn – Allinge – Lyngholt Camping (ok. 45 km)

Na początek przejazd trasą rowerową wzdłuż wschodniego, skalistego wybrzeża przez małe miasteczko Arsdale (ok 500 mieszkańców), gdzie znajduje się działający do dziś holenderski wiatrak – Arsdale Molle – wewnątrz sklep z bornholmskimi specjałami, następnie

Svaneke (przystanek ok. 60 min)

jest to urokliwe miasteczko, którego położenie sprawia, że cieszy się największą liczbą słonecznych godzin w Danii. Wśród kolorowych domków i wąskich uliczek znajduje się centralnie położony, tętniący życiem rynek (TORV), dodatkowo jest tu Svanake Bryhus jedyny browar, w którym warzy się piwo wg starych receptur i jest ono wytwarzane w kilku smakach, nawet czekoladowym. Następnie bardzo ciekawym miejscem jest fabryka cukierków na rynku, gdzie można poznać proces powstawania wyrobów z masy cukierniczej. Warto zwiedzić również niewielką hutę szkła.

Szczególna dbałość i estetyka miasteczka doprowadziła do przyznania nagrody Europejskiego Złotego Medalu dla miast w roku 1975.

Louiselund jedno z największych skupisk menhirów w Danii

Menhiry to pionowo ustawione kamienne głazy o podłużnym kształcie, pochodzą z IV w. p.n.e. ustawiane na grobie zmarłego jako pomniki. Ten element kultury celtyckiej spotykany jest na terenach dzisiejszej Anglii, Bretanii i Skandynawii

Gudhjem

malowniczo położone nad brzegiem Bałtyku na stromym zboczu u stóp góry Bokul, typowe wąskie labirynty ulic schodzące do dwóch małych portów tworzą niezapomniany klimat, stąd w sezonie można popłynąć na wysepkę Christianso. Mijamy Baltic Sea Glas – hutę szkła artystycznego w której można obejrzeć proces tworzenia szklanych przedmiotów. Wyroby szklane można zakupić na miejscu (niektóre wyroby są bardzo drogie) ale warto nacieszyć oko ich pięknem.

Przejazd przez Tejn, Alinge do Lyngholt

zakwaterowanie w domkach letniskowych Lyngholt Familie Camping – odpoczynek, ognisko integracyjne, nocleg

2 DZIEŃ 31.08.2017 czwartek / 9.09.2017 niedziela

TRASA: Lyngholt Familie Camping – Hammershus – Hammerhavn – Hammer Fyr – Sandvig – MADSEBAKKE – MOSELOKKEN – Lyngholt Camping (20 km)

Hammershus

W rezultacie toczonych wojen na wyspie z jednego z największych w Europie północnej zamków epoki średniowiecza pozostały tylko potężne ruiny. Zamek usytuowany jest na wysokim klifie na szczycie wzgórza ok 75 m nad powierzchnią Bałtyku. Jego budowę rozpoczęto w XIII wieku. Ruiny stały się jednym z najciekawszych miejsc Bornholmu i stanowią jego największą atrakcję turystyczną, wstęp na zamek jest bezpłatny jednak wstęp do muzeum poniżej zamku jest płatny. Dodatkowo pod zamkiem stoi pomnik poświęcony Bornholmczykom poległym w powstaniu przeciwko Szwedom. Z Twierdzy Hammershus rozciąga się wspaniały widok na morze i klify a w przejrzysty dzień można zobaczyć nawet Szwecję.

Hammerhavn

port, a ponad wszystko wystaje Hammer Fyr latarnia morska, która jest również pięknym punktem widokowym.
Na półwyspie Hammeren znajduje się naturalne jeziorko Hammerso i sztuczne Opalsoen – Jezioro Opalowe, gdzie zorganizowano atrakcję dla amatorów silnych wrażeń – 150 metrowy zjazd na ukośnej linie tzw. tyrolce z 40 metrowego klifu wprost do wód jeziora. Dalej

Sandvig-Allinge

a tam poszukiwania prehistorycznych rysunków skalnych – malowidła naskalne – Madsebakke pochodzące z epoki brązu.

Allinge Sandvig – „Riwiera Północy” urocze piaszczyste plaże i imponujące klify tworzą niesamowitą atmosferę, nieopodal znajduje się zatoka Sandkaas. Pisząc o plażach innymi słowy myślę o odświeżających kąpielach w Bałtyku. Następnie

Moselokken

są to  kamieniołomy granitu z XIX w. Bornholm jest bogaty w granit, a dziś dodatkowo poza pionowymi stromymi skalnymi ścianami można tu zobaczyć amatorów wspinaczki.

Powrót do Lyngholt Familie Camping, czas wolny, grillowanie.

3 DZIEŃ 1.09.2017 piątek / 11.09.2017 poniedziałek

TRASA: Lyngholt Familie Camping – TEJN – Gudhjem – Bornholms Kunstmuseum – Døndalen Vandfald – Lyngholt Camping (ok. 40 km)

10.00 Wyjazd do Gudhjem
Gudhjem

Na pewno warto zajrzeć do Gudhjem. Mimo skromnej wielkości jest prawdopodobnie najbardziej znanym miastem Bornholmu. Strome i wąskie uliczki, małe ogródki skalne, również egzotyczne drzewka figowe nadają temu miejscu śródziemnomorski charakter i sprawiają, że możemy chwilami poczuć się jak na południu Europy. Spacer wąskimi uliczkami zaprowadzi nas do sympatycznego portu, gdzie w międzyczasie możemy zahaczyć o kawiarnie lub restauracje. Tam zawsze panuje wyjątkowa atmosfera. Malowniczy port tętni życiem, uśmiechy szczęście i zadowolenie widać u ludzi na każdym kroku. Miasto od stuleci przyciąga artystów i malarzy, podczas spaceru warto zwiedzić muzeum sławnego malarza Olafa Hosta, które znajduje się w dawnym domu sławnego malarza, przy porcie otwarte codziennie w godzinach 14.00 – 18.00. Zobacz jego dzieła a uśmiech na Twej twarzy pozostanie do końca dnia:)

Inne atrakcje:

Gudhjem Molle – sklep-młyn

Gudhjem Rogeri – wędzarnie – miasteczko słynie z wędzonych śledzi

Helligdomsklipperne – Święte Klify – nadmorskie klify z głębokimi jaskiniami i stromymi, granitowymi kolumnami skalnymi. Fantastyczne panoramiczne widoki na spacerze wzdłuż ścieżki przybrzeżnej.

Bornholms Kunstmuseum – Muzeum Sztuki Bornholmu założone przez duńską królową Małgorzatę II znajduje się na wysokim klifie

Helligdomsklipperne, a w nim wyroby rzemiosła artystycznego wykonane przez grupę bornholmskich twórców.

Dondalen Vandfald – wodospad leżący w górnej części głębokiej doliny Dondal, woda spada strugą z 5 metrowego skalnego urwiska

Powrót do Lyngholt Familie Camping, czas wolny, grillowanie.

4 DZIEŃ 2.09.2017 sobota / 12.09.2017 wtorek

TRASA: Lyngholt Familie Camping – Olsker – Olskirke – Jons Kapel – Vang – Lyngholt Camping (ok. 20 km)

10.00 Wyjazd.

Na trasie na początek galeria sztuki lokalnego rzeźbiarza w kamieniu, niezwykłe rzeźby poruszające zmysły.
Olskirke kościół rotundowy, wybudowany w 1150 roku, najwyższy z czterech bornholmskich rotund. Wewnątrz świątyni można obejrzeć romańską chrzcielnicę, renesansową ambonę i malowidła ścienne. Patronem kościoła został król norweski Olaf. Następnie

Jons Kapel – Kaplica Jona – jest to strome urwisko skalne opadające do Bałtyku 40 metrowym pionowym granitowym klifem. Ścieżka prowadzi urwiskiem wprost do morza (108 stromych drewnianych schodów), na plaży w klifie znajdują się wydrążone groty. Skała swoją nazwę wzięła od mnicha Jonsa, który próbował nawracać na chrześcijaństwo mieszkańców wyspy. Dalej odwiedzimy

Vang – znajduje się tu niewielki zabytkowy młyn oraz urokliwy port rybacki.

Powrót do Lyngholt Familie Camping, czas wolny, grillowanie.

5 DZIEŃ 3.09.2017 niedziela / 13.09.2017 środa

TRASA: Lyngholt Familie Camping – Hasle – Ronne – Lyngholt Camping (ok. 40 km)

10.00 Wyjazd.

Hasle

położone jest na zachodnim brzegu wyspy w naturalnym parku leśnym. Swój charakter zawdzięcza zabytkowym domom z typowym murem pruskim oraz uroczym wąskim kolorowym uliczkom. W miasteczku znajduje się zabytkowy XV wieczny kościół obok którego na cmentarzu podczas spaceru można obejrzeć kamień z wyrytym napisem runicznym. Mieści się tu pięć czynnych odrestaurowanych wędzarni ryb, gdzie można przyjrzeć się tradycyjnemu sposobowi wędzenia śledzi. Najpopularniejszy przysmak serwowany na miejscu to tzw. „Słońce nad Bornholmem” – po pierwsze świeżo uwędzona porcja śledzi, po drugie z surowym żółtkiem, po trzecie z rzodkiewką, szczypiorkiem i porcją chleba. Niedaleko miasteczka znajdują się wspaniałe piaszczyste plaże, gdzie można zarazem podziwiać piękne zachody słońca. Również odcinki wybrzeża klifowego są imponujące więc warto na pewno je obejrzeć.

Piaskowe klify wzdłuż wybrzeża Hasle powstały 170 mln lat temu w tamtych czasach dinozaury długości 40 metrów rządziły na Bornholmie.
Szanse na znalezienie skamieniałości są w tych okolicach spore, gdyż w czerwcu 2004 roku znaleziono skamieniałe odciski łap małego Saurpoda – taki gatunek miał ok 20 m długości.

W lasach pomiędzy Ronne i Hasle znajduje się dawna kopalnia gliny z której wytwarzano wyroby klinkierowe. Wysoki kilkunastometrowy klif opada stromo do wód Bałtyku, brak roślinności powoduje wrażenie księżycowego krajobrazu. Następnie

Ronne

zamieszkane przez ok 14.000 mieszkańców, jest stolicą Bornholmu i stanowi centrum administracyjne i kulturalne wyspy. Znajdują się tu: port, lotnisko, szpital, konsulaty, stadion, basen, kino czy teatr. Miasto wzniesione w 1327 przez kupców związanych z Hanzą, zniszczone niemal doszczętnie przez bombardowania wojsk radzieckich w 1945 roku, zostało całkowicie odbudowane. W odbudowaniu miasta pomogli Szwedzi którzy przekazali 225 gotowych drewnianych domów gotowych do zamieszkania.

Warto zobaczyć m. in.: latarnię morską z 1880 roku, umocnienia wybudowane przez Szwedów – tzw. Forstvarst Museet z wieżą Kastellet z 1689 roku kolejno Kościół Św. Mikołaja – patrona żeglarzy, Ratusz stojący na rynku Store Torv czy też kamienny obelisk japońskiego autora przypominający Stonehenge.
W mieście działa Bornholms Museum, gdzie można poznać historię wyspy i jej mieszkańców. W pobliżu portu znajduje się również Informacja Turystyczna gdzie część materiałów promocyjnych wydana została w języku polskim.

Powrót do Lyngholt Familie Camping, czas wolny, grillowanie.

6 DZIEŃ 4.09.2017 poniedziałek / 14.09.2017 czwartek

TRASA: Lyngholt Familie Camping – Klemensker – Almindingen – Lilleborg – Rytterknaegten – Ekkodalen – Osterlars Kirke – Camping (ok. 55 km)

Klemensker

na początek niewielka miejscowość słynąca z wyrobów nabiału szczególnie sera Klemensker wielokrotnie nagradzanego wyrobu na targach spożywczych. Warto zobaczyć największy na wyspie kościół – wewnątrz model żaglowca nawiązujący do żeglarskich tradycji Bornholmu oraz Klemens Kro – dawny zajazd królewski. Dalej

Almindingen – największy kompleks leśny na Bornholmie, oraz największe skupisko jezior na wyspie. Kolejno

Borgeso to jezioro nad którym znajdują się ruiny średniowiecznego zameczku Lilleborg z 1149 roku. Należąca niegdyś do króla Danii osada i zameczek zniszczone zostały przez brata szweckiego arcybiskupa z Lund w 1259 roku.

Rytterknaegten najwyższy punkt Bornholmu 162 m n.p.m., gdzie wzniesiono wieżę Królewską z platformą widokową.
Gamleborg – pozostałości po osadzie wikingów – dziś pozostał tylko wał ziemny i kamienny mur.

„dolina Echa” – Ekkodalen z pionowe urwiska o wysokości kilkunastu metrów stwarzają idealne warunki akustyczne co zachęca wielu turystów nawołujących w różnych językach, a ściany odpowiadają echem.

Osterlars Kirke – największy z kościołów – rotund na wyspie. Powstał w 1150 roku pod wezwaniem św Laurentego, wewnątrz znajduje się filar grubości 6 m na którym są freski z życia Jezusa od narodzenia po Dzień Sądu oraz romańska chrzcielnica.
Na zewnątrz kamień runiczny. Na zakocńzenie dnia

Middelaldercenter

Centrum Średniowiecza gdzie można przyjrzeć się życiu w średniowiecznej wiosce z XIV – XV w. Znajduje się tu warowny gród z epoki otoczony palisadą, działający młyn wodny czy warsztaty średniowiecznych rzemieślników.

Powrót do Lyngholt Familie Camping, czas wolny, grillowanie.

7 DZIEŃ 5.09.2017 wtorek / 15.09.2017 piątek

Dzień wolny – regeneracja, relaks, grillowanie.

Ten dzień zaplanowaliśmy jako dzień wolny. Jest to dzień luźniejszy, czas na plażowanie, spacery, pamiątki.

To regeneracja przed ostatnim dniem jazdy podczas tej wyprawy.

8 DZIEŃ 6.09.2017 środa / 16.09.2017 sobota

TRASA: Lyngholt Familie Camping – Gudhjem – Svaneke – Nexo (ok. 42 km)

Tego dnia pożegnamy się z wyspą. Po posprzątaniu domków i spakowaniu się udajemy się na rowerach w kierunku Nexo.

8.30 – wyjazd w kierunku Nexo

Nexo – drugie pod względem ilości mieszkańców miasto na Bornholmie, prawa miejskie otrzymało w 1364 roku, często najeżdżane przez Szwedów, zbombardowane w 1945 roku przez Armię Czerwoną, odbudowane niemal od podstaw.

Atrakcje: Nexo Museum, Muzeum Kolei Bornholmskiej, Muzeum Motyli, Dom Martina Andersena czy wytwórnia bornholmskiej wódki,

Od 15.00 do 17.00 czas wolny
17.00 zaokrętowanie na statek
17.30 – wyjście statku z Nexo do Kołobrzegu – w czasie rejsu obiadokolacja
ok. 22.00 – przypłynięcie do Kołobrzegu.

Wycieczka rowerowa na Bornholm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatkowo płatne:

– wypożyczenie rowerów
– dopłata do pokoju 1 – osobowego
– bilety wstępu do zwiedzanych obiektów

Przydatne informacje:

Na Bornholmie obowiązuje duńska korona, 1 DKK to ok. 0,57 złotego

Jeżeli masz zamiar nocować na kempingach to musisz pamiętać by wykupić Camping Pass (Paszport Kempingowy – w cenie imprezy).

Przed wyjazdem zalecamy sprawdzenie stanu technicznego roweru. Warto też zabrać ze sobą na wyprawę zapasową dętkę.

Najlepiej zabrać ze sobą własny sprawdzony rower ale istnieje możliwość wypożyczenia roweru zarówno w Polsce jak i na Bornholmie.

Ciekawostką są przydrożne kramiki samoobsługowe, na których można się zaopatrzyć w produkty rolne, w dobrych cenach. Kramy te można spotkać przy wielu szosach obok domów.

Wycieczka na Bornholm ma mieć charakter typowo rekreacyjny, będziemy standardowo pokonywać 20 – 55 km dziennie. Jak ktoś się jednak zmęczy będzie mógł zostać na kempingu lub w razie konieczności przerwania wycieczki rowerowej wrócić autobusem razem z rowerem – na koszt własny (ok 50 -100 koron). Głównie będziemy przemieszczać się po drogach asfaltowych, utwardzonych, aczkolwiek mogą się trafić krótkie odcinki żwirowe.

Poznaj kulturę, krajobraz, architekturę Bornholmu a po rowerowych wędrówkach czeka na Ciebie: basen ze zjeżdżalnią, place zabaw i boiska na terenie Kempingu – Lyngholt Familie Camping gdzie zawsze panuje przyjemna atmosfera,

 

 „Wieczory przy grillu”

Przy każdym domku jest grill dzięki któremu za niewielkie pieniądze można zdrowo i dobrze zjeść. Na trasie będziemy mogli też jeść w przytulnych knajpkach i próbować lokalnych dań. Najlepiej zabrać ze sobą zarówno mięso na grilla jak i dodatki, które obsługa kempingu przewiezie na miejsce noclegowe. Ceny w Danii a tym bardziej na Bornholmie mogą czasem zaskoczyć. W Allinge – 3 km od kempingu jest sklep Netto – ceny przystępne.

 

Trzeba zwrócić uwagę i uszanować zasady panujące na kempingu i ciszę nocną rozpoczynającą się o godz. 22:00.

Przed wyjazdem każdy uczestnik wycieczki zobowiązany jest do pozostawienia po sobie należytego porządku w przeciwnym razie będą doliczone dodatkowe opłaty.

 

* Program może ulec zmianie głównie ze względu na pogodę i kondycję uczestników.

** Organizator nie odpowiada za odwołany rejs z uwagi na warunki atmosferyczne.

Na zakończenie wrzucam zdjęcia z rodzinnej wyprawy po wyspie. Korzystając z co najważniejsze bezpiecznych i komfortowych ścieżek rowerowych, nie tylko dorośli mają uciechę. Podczas wycieczki towarzyszył nam 4 letni synek. Do dziś wspomina tamtą wyprawę.