Wycieczka do Trzebiatowa

Wycieczka do Trzebiatowa

Trzebiatów

Wycieczka do Trzebiatowa

Dogodne ukształtowanie powierzchni oraz rzeka Rega tworząca z trzech stron ochronę przed potencjalnym najeźdźcą stworzyły dogodne warunki do założenia osady. W IX wieku znajdował się tutaj warowny gród słowiański i osada przygrodowa. W latach 1931-32 podczas wykopalisk odkryto fragmenty budynków z paleniskami oraz ze znaczną ilością słowiańskiej ceramiki. Były tam też rzymskie monety, prawdopodobnie złożone w ofierze. Na podstawie późniejszych badań stwierdzono, że w ówczesnym czasie, miejscowość stanowiła miejsce kultu Peruna. W sąsiedztwie Trzebiatowa natomiast w X w. na przedmieściu Białoboki według późnośredniowiecznych źródeł znajdowała się świątynia bóstwa pogańskiego nazywanego Białym Bogiem jednak istnienie takiego bóstwa nie jest potwierdzone.

9.00 – spotkanie z przewodnikiem. Czas trwania wycieczki do 6 godzin

Przejazd przez Grzybowo, Dźwirzyno, Rogowo, Mrzeżyno, Trzebiatów

Grzybowo- przejazd przez nadmorskie letnisko, usytuowane dość niezwykle, bo na terenie tzw. Depresji Grzybowskiej (0,30- 1,00 m. p.p.m.). Morze Bałtyckie w jego okolicach tworzy akwen zwany Zatoką Grzybowską: ma ona około 7 km długości, a jej głębokość wcięcia w ląd wynosi 800m.

Dźwirzyno – zwiedzanie portu rybackiego. Na życzenie grupy możliwość zakupu i konsumpcji świeżej i wędzonej ryby.


Rogowo
– przejazd przez letnisko położone na Mierzei Reskiej pomiędzy Jeziorem Resko Przymorskie (ok.600), a Morzem Bałtyckim. Teren dawnego poniemieckiego lotniska wodnopłatów „tajemnica jeziora w Rogowie”, na obszarze którego znajdują się dawne hangary, koszarowce, kasyno Goeringa, budynek komendantury.

Mrzeżyno – zwiedzanie wsi rybackiej założonej w połowie XVI wieku, położonej przy ujściu Regi do morza. Jedyny w Polsce pomnik upamiętniający zaślubiny morzem dokonany przez ułanów 17.III. 1945 roku, port rybacki, piękna szeroka plaża, kościół z początku XX wieku stojący w nadmorskim borze sosnowym nad morzem.

Trzebiatów – Całość zespołu miejskiego Trzebiatowa ma ponadlokalną wartość zabytkową. Charakterystyczny dla Trzebiatowa jest szachownicowy układ urbanistyczny na Starym Mieście. Cały jego obszar wpisany jest do rejestru zabytków. Bogactwo zabytków miasta powoduje iż Trzebiatów nazywany jest „Kazimierzem Północy”…Miasto ma czytelne średniowieczne rozplanowanie w obrębie częściowo zachowanych ceglanych murów obronnych, opasanych fosą, z gotycką farą, klasycystycznym pałacem (zwiedzanie Muzeum Pałacowego), ratuszem na rynku oraz licznym zespołem mieszczańskich kamienic. Trzebiatowski Kościół rzymskokatolicki pełni funkcję Archidiecezjalnego Sanktuarium Maryjnego Macierzyństwa NMP. Znajduje się w nim koronowany obraz Madonny z Dzieciątkiem z 1867 roku.

 

Wycieczka do Trzebiatowa to idealna propozycja dla grupy szukającej wartości historycznych w niedalekiej odległości od Kołobrzegu.
UWAGI: Program wycieczki jest ramowy i może ulec zmianie.
Przewodnik realizuje program wycieczki w zależności od pogody, kondycji i zainteresowań uczestników.